Głód. Jamal Ouariachi
- Jedna z najodważniejszych i najbardziej zaskakujących powieści ostatnich lat.
- Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2017.
Trzydziestoparoletnia Aurélie jest matką trzylatki i dziennikarką w popularnym talk-show. Jej życie wywraca się do góry nogami, gdy odbiera telefon od dawnego kochanka, niegdyś ikonicznej postaci w świecie holenderskiej pomocy humanitarnej.
Dziesięć lat wcześniej namiętny związek Aurélie i Alexandra dobiegł końca, gdy mężczyzna został skazany za wykorzystywanie seksualne jednego ze swoich adoptowanych w Etiopii dzieci. Teraz Alexander prosi ją o napisanie swojej biografii. Aurélie zgadza się napisać książkę, która ostatecznie przypieczętuje los jej byłego kochanka.
Ouariachi zabiera czytelnika w podróż obejmującą kilka kontynentów, kilka dekad i szereg kwestii społecznych, ale także zagłębiającą się w wewnętrzne życie Aurélie i Alexandra. Żongluje pastiszem, literacką parodią i przebiegłymi ukłonami w stronę takich artystów jak Joyce, Woolf, Nabokov i Easton Ellis. To bez wątpienia jedna z najodważniejszych i najbardziej zaskakujących powieści ostatnich lat. Została oparta na motywach życia laureata Nagrody Nobla Daniela Carletona Gajduska, lekarza, naukowca i skazanego przestępcy seksualnego.
To opowieść o egzystencjalnej konfrontacji dwojga ludzi połączonych ze sobą na zawsze. Ona nienawidzi, gdy ktoś bierze ją w posiadanie, a on nie znosi fałszu. U Jamala Ouariachiego spotkają się nie tylko doświadczenia płci oraz wieku. W tej odważnej i znakomicie skonstruowanej powieści ujrzymy, w jaki sposób charyzma zderza się z wątpliwością. A poza tym Głód jest historią zadającą pytanie o to, kiedy kulturę Zachodu należy kontestować, a kiedy umieć o niej rozmawiać. Absorbująca książka z wieloznacznym tytułem.
Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”