Przygotuj się na Dzień Kropki.
Twórz, inspiruj, zaskakuj! Jak obchodzić Dzień Kropki w szkołach i przedszkolach?
15 września to data, którą warto wyróżnić w kalendarzu, jeśli wierzymy w moc wyobraźni. Dlaczego? Bo to właśnie w tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - wyjątkowe święto kreatywności, które inspiruje do odkrywania nieograniczonych możliwości kryjących się w zwykłych rzeczach. To wydarzenie, rozpoczęte jako lokalna inicjatywa stało się globalnym ruchem, angażującym szkoły, przedszkola i społeczności na całym świecie.
Od czego to wszystko się zaczęło? Historia, która stała się inspiracją
Wszystko zaczęło się od "Kropki" Petera H. Reynoldsa, która w 2003 roku trafiła na półki amerykańskich księgarń. Książeczka opowiada historię dziewczynki i zarazem głównej bohaterki, która początkowo nie potrafiła uwierzyć we własne możliwości. Jednak dzięki zaangażowaniu swojej wspaniałej nauczycielki odkryła, że jedna mała kropka może stać się początkiem czegoś wielkiego.
W 2009 roku nauczyciel muzyki z Iowa, Terry Shay, zrobił coś wielkiego, bo zapragnął podzielić się tą inspirującą historią z innymi. Zachęcił znajomych nauczycieli do tego, by przeczytana uczniom książka stała się motywem przewodnim wspólnej zabawy i twórczych odkryć. A potem… wieść o tym rozeszła się jeszcze dalej i dotarła również do Polski. W ten sposób, od ponad dekady w ramach Międzynarodowego Dnia Kropki uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze oraz pracownicy kultury z 200 krajów na całym globie, angażują się w różne kreatywne działania, które pomagają dzieciom odkrywać ich talenty i mocne strony, oraz dzielić się nimi ze światem. W tym dniu wszystko kręci się wokół kropki. Niezwykłe kropkowe dzieła sztuki tworzone przez małych artystów mogą wreszcie ujrzeć światło dzienne - i to nie tylko podczas zajęć plastycznych, ale również na lekcjach matematyki czy wychowania fizycznego.
Peter H. Reynolds, autor "Kropki". Żródło zdjęcia: https://www.thedotcentral.com/
Dzień Kropki w Polsce
To święto, które stało się popularne na całym świecie, nie ominęło również Polski. Dzięki pasji i determinacji pani Jolanty Okuniewskiej, Międzynarodowy Dzień Kropki zyskał w kraju szczególne uznanie. Z każdym rokiem coraz więcej polskich szkół przyłącza się do wspólnego świętowania. Pani Jolanta, inspirowana ideą, że w każdym dziecku drzemie potencjał twórczy (czasem trzeba go odpowiednio aktywować, a później wspierać na dalszym etapie), zaraża pomysłem polskich nauczycieli od 2012 roku. Jak sama mówi:
Czasem wystarczy mały gest, by uczniowskie skrzydła rozpostarły się szeroko i pozwoliły na spełnianie marzeń oraz pokonywanie własnych słabości.
Twórz, inspiruj, zaskakuj! Jak obchodzić Dzień Kropki w szkołach?
Jak można uczcić ten wyjątkowy dzień? Pomysłów jest mnóstwo! Tworzenie, eksperymentowanie i wyrażanie siebie powinno stanowić integralną część procesu edukacyjnego. Dla całego grona pedagogicznego Dzień Kropki stanowi doskonałą okazję do tego, by zorganizować ciekawe zajęcia w szkole i cieszyć się nimi wraz z uczniami.
A teraz… do dzieła! Dzień Kropki to prawdziwa uczta kreatywności. Ubierzcie się w kropki, udekorujcie sale szkolne, a przede wszystkim, po przeczytaniu "Kropki" Petera H. Reynoldsa, włączcie dzieci do dyskusji. Jakie jest ich spojrzenie na własny talent? Jakie są ich marzenia? Zainspirujcie się historią Vashti i chwytajcie za pędzle, flamastry, albo cokolwiek, co Wam pozwoli tworzyć! Pamiętajcie, że wyobraźnia nie zna granic, a każda kropka może zmienić świat.
Przewodnik po Dniu Kropki stworzony przez nauczycieli skupionych w grupie Superbelfrzy Mini, dostarcza mnóstwo pomysłów na kreatywne zajęcia, które rozbudzą w dzieciach wyobraźnię i wyzwolą zaufanie oraz wiarę we własne siły. Wnieście do swojej pracy edukacyjnej szczyptę kreatywności i dajcie się zainspirować!
20 pomysłów na świętowanie Dnia Kropki!
Od małej kropki do wielkiej kreatywności
Peter H. Reynolds napisał również książkę "Zacznij od kropki", która wciela w życie magię myślenia kreatywnego i innowacyjnego. Z kolei seria "Kreatologia", na którą składają się 3 tytuły: "Kropka", "A to", "Kolor nieba" to kolejny przykład tego, jak literatura może stymulować rozwój twórczości u dzieci. Reynolds zachęca najmłodszych do odkrywania swoich ukrytych darów i pokazuje, że sztuka może być uniwersalnym językiem wyrażania, niezależnie od wieku czy tła kulturowego.