Wiedza, wsparcie i narzędzia dla rodziców dzieci z ADHD, opiekunów oraz specjalistów.
Codzienność z ADHD bywa pełna wyzwań – dla dziecka i dla rodzica. Ta książka to praktyczny i empatyczny przewodnik, który pomoże ci lepiej zrozumieć świat twojego dziecka i skutecznie je wspierać. Anna Karcz-Czajkowska w jasny i przystępny sposób łączy wiedzę z praktycznymi wskazówkami, oferując nie tylko narzędzia do codziennego wsparcia, ale także zrozumienie i poczucie, że nie jesteś sam.
W książce znajdziesz m.in.:
- Wskazówki, jak rozpoznać objawy ADHD w różnych grupach wiekowych
- Opis przebiegu diagnozy w Polsce – krok po kroku
- Przegląd terapii i metod, które naprawdę działają
- Narzędzia wspierające dziecko w domu, w szkole i w relacjach
- Przestrzeń na refleksję nad emocjami i zasobami rodzica
Znajdziesz tu konkretne narzędzia i strategie, które pomogą twojemu dziecku lepiej radzić sobie z nadaktywnością, impulsywnością oraz problemami z koncentracją. To kompas, który pozwoli ci pewniej nawigować przez życie z ADHD – dla dobra twojego dziecka i całej rodziny.
„To książka nie tylko o ADHD, ale również o uważności. Na dziecko, jego objawy, trudności i potrzeby. Ale i na siebie, swoje emocje i zasoby (...) Chcę pokazać, że ADHD to nie tylko zestaw trudności, ale przede wszystkim odmienny sposób postrzegania i odczuwania świata – unikalny sposób funkcjonowania, którego doświadcza twoje dziecko. Odkrycie, co kryje się za trudnościami, z jakimi ono się boryka, jest pierwszym krokiem do zbudowania skuteczniejszego wsparcia i lepszego życia zarówno dla niego, jak i dla ciebie”.
Anna Karcz-Czajkowska – psycholożka, pedagożka, badaczka społeczna. Prezeska Fundacji na rzecz Psychoedukacji i Neuroróżnorodności Mindset, wykładowczyni akademicka, autorka książek i artykułów naukowych. Od lat wspiera rodziców i specjalistów, dostarczając praktycznych narzędzi opartych na najnowszych badaniach z zakresu neuropsychologii i neurobiologii. Jej misją jest budowanie większej świadomości i zrozumienia dla dzieci z ADHD oraz ich rodzin.
Rekomendacje:
ADHD to jedno z częstszych wyzwań neurorozwojowych u dzieci i młodzieży. Dostęp do rzetelnej, kompleksowej i przystępnie przekazanej wiedzy jest niezwykle ważny dla rodziców i opiekunów dzieci z ADHD, by móc wspierać ich rozwój w poczuciu akceptacji, zrozumienia i szacunku do różnorodności. Ta książka jest wspaniałym przewodnikiem po właśnie takiej drodze wsparcia – jasnej i przystępnej, ale przede wszystkim pełnej zrozumienia neuroatypowego świata. Polecam wszystkim, którzy towarzyszą młodym osobom z ADHD w ich codzienności.
Karolina Ziegart-Sadowska, psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna,
współzałożycielka Akademii Różnorodności
***
Jako ADHD córka, siostra, kobieta i mama, a także nauczycielka i terapeutka, na co dzień pracująca z dziećmi (także z ADHD), doskonale rozumiem, jak złożona i wyjątkowa jest droga odnalezienia się w neuroróżnorodnym świecie. Ten poradnik to nie tylko zbiór cennych informacji, ale prawdziwa mapa, pomocna w zrozumieniu, wspieraniu i budowaniu harmonii w codziennym życiu. Polecam go wszystkim rodzicom oraz specjalistom pracującym z dziećmi, którzy chcą lepiej poznać ADHD i znaleźć skuteczne narzędzia do wspólnej drogi rozwoju.
Aleksandra Charęzińska, pedagożka specjalna, terapeutka integracji sensorycznej,
od 18 lat pracująca z neuroróżnorodnymi dziećmi i rodzicami
***
WRESZCIE pojawia się na rynku aktualna, rzetelna i przede wszystkim pełna empatii książka o ADHD skierowana do polskich rodziców! Polecam ten poradnik wszystkim, którzy chcą zrozumieć ADHD i poznać praktyczne strategie radzenia sobie z wyzwaniami wynikającymi z nadaktywności, impulsywności oraz problemów z koncentracją.
Magdalena Komsta, psycholożka, terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności,
twórczyni bloga www.wymagajace.pl
Ta książka to rezultat pracy Autorki z rodzicami i opiekunami dzieci z ADHD i zawiera odpowiedzi na zadawane przez nich pytania i zgłaszane wątpliwości. Zamiarem i celem Autorki jest nie tylko udzielenie rodzicom porad dotyczących radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z ADHD, ale przybliżenie im tego odmiennego sposobu funkcjonowania – odbierania, interpretowania i przeżywania świata przez dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi. Korzyść z lektury tej książki jest dwojaka. Po pierwsze, prezentuje ona rodzicom rzetelne, dobrze napisane sprawozdanie z aktualnego stanu wiedzy dotyczącej objawów ADHD, sposobów i procedury diagnozowania, form terapii, trudnych zachowań dziecka i strategii radzenia sobie z nimi (a orientacja Autorki w tym zakresie jest naprawdę imponująca). Ale po drugie, lektura książki umożliwia skorzystanie z proponowanych w niej technik i narzędzi, skłaniających do uważnej analizy sytuacji związanych z dzieckiem i własnych zachowań – po to, aby zainicjować skuteczne i długotrwałe zmiany w rodzinie. Otwiera się zatem szansa na zmniejszenie poczucia frustracji i strasznej bezradności, towarzyszących najczęściej rodzicom dziecka z ADHD. Liczne przykłady z życia i studia przypadków pomagają zrozumieć prezentowane treści, na dodatek Autorka posługuje się przystępnym językiem, nie epatując bez potrzeby i w nadmiarze fachowymi terminami. Analiza konkretnych sytuacji związanych ze szkołą, z relacjami z rodzeństwem, przykłady zabaw i innych aktywności pomagających zredukować codzienne trudności sprawiają, że książka jest naprawdę warta rekomendowania rodzicom, opiekunom i wszystkim specjalistom pracującym z dziećmi z ADHD.
dr Aleksandra Piotrowska, doktor psychologii, wieloletnia pracowniczka naukowa Wydziału Pedagogicznego UW, współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich