Zapowiedź. Na marginesie Manhattanu. Radość, śmierć i Joan Didion – wspomnienie. Cory Leadbeater
- Hipnotyzująca relacja z wchodzenia w dojrzałe życie u boku legendy - Joan Didion. Cory Leadbeater, asystent pisarki, balansuje między elitarnym światem a trudnym dzieciństwem. Pełna pasji i tęsknoty historia o twórczej walce, stratach i poszukiwaniu sensu
Cory Leadbeater, młody pisarz z Jersey, niespodziewanie otrzymuje szansę, która zmienia wszystko – zostaje osobistym asystentem Joan Didion, jednej z największych ikon literackich Ameryki.
Przez dziewięć lat wspólnej pracy Cory funkcjonuje w świecie, który wcześniej wydawał się nieosiągalny. Towarzyszy Didion podczas spotkań z elitą intelektualną Manhattanu, recytuje z nią poezję o poranku, uczestniczy w wernisażach i poznaje najwybitniejsze umysły epoki. W tym samym czasie jego własne życie wciąż ciągnie go z powrotem do przeszłości – do burzliwego dzieciństwa, toksycznej rodziny i nierozwiązanych traum. Gdy ojciec trafia do więzienia, a Cory zmaga się z depresją i uzależnieniami, jego własne marzenia o pisarstwie wydają się coraz bardziej odległe. Po śmierci najbliższego przyjaciela Cory powoli osuwa się w otchłań kryzysu, depresji i uzależnień. W tym wszystkim wciąż wierzy, że kiedyś napisze powieść, która potwierdzi jego literacką wartość.
„Na marginesie Manhattanu” to mistrzowsko napisana opowieść o nierównościach społecznych, rodzinnych traumach, stracie i twórczej pasji. Pełna życia i tęsknoty stanowi poruszający hołd dla Joan Didion oraz świadectwo relacji, które pomagają nam odnaleźć sens w nieustającej pogoni za życiem wartym przeżycia.
Cory Leadbeater – studiował kreatywne pisanie na Uniwersytecie Columbia, gdzie otrzymał stypendium Jacoba P. Waletzky’ego. Wcześniej uczęszczał do Trinity College, gdzie otrzymał Fred Pfeil Memorial Prize in Creative Writing, John Curtis Underwood Memorial Prize in Poetry oraz Ruel Crompton Tuttle Prize in Scholarship. Mieszka w New Jersey z rodziną.
Zobacz serię Joan Didion na naszej stronie tutaj.
Rekomendacje:
„Financial Times”
Leadbeater pokazuje, że Joan Didion (podobnie jak my wszyscy) grała znacznie więcej niż tylko jedną określoną rolę.
„The Guardian”
Ta książka jest ostatecznie opowieścią o dystansach. O dystansie między początkiem literackich wysiłków Leadbeatera a wielkim dorobkiem Didion; o dystansie między jego trudnym dzieciństwem a wyrafinowaną atmosferą, w której się znalazł, zmagając się z właściwym użyciem zarówno odpowiedniego noża, jak i zdania; o dystansie między młodością a starością.
„The Guardian”
Leadbeater trwał u boku Didion przez dziewięć lat, aż do jej śmierci. Teraz napisał o tym z niezwykłą szczerością... Przepełniona żalem Na marginesie Manhattanu to po części opowieść o wielkiej miłości Leadbeatera do Didion, która symbolizowała wszystko, czego brakowało w jego własnym wychowaniu.
„New York Times”
To właśnie ten rodzaj mądrości, której niegdyś szukałem u Didion,Leadbeater przekazuje teraz w pełni.
„Washington Post”


