Najlepsze sposoby na wsparcie rozwoju mowy u dziecka – co działa najskuteczniej?
Zabawa to podstawa!
W odniesieniu do ćwiczeń logopedycznych lepiej używać słowa zabawa – brzmi dużo bardziej zachęcająco i kojarzy się dziecku z czymś przyjemnym, wesołym i ciekawym. Ćwiczenie kojarzy się z czymś trudnym, z wysiłkiem.
Rodzice mogą wspierać rozwój mowy dziecka poprzez zabawę, np. grając w logopedyczne gry planszowe, gry memory lub czytając książki. W razie wątpliwości warto zgłosić się do specjalisty, który wyjaśni i pokaże, w jaki sposób rozwijać umiejętności językowe i komunikacyjne dziecka. Każda nowa umiejętność językowa w rozwoju mowy dziecka wymaga czasu, powtórzeń, utrwalenia. Warto wiedzieć, kiedy określona głoska powinna pojawić się w rozwoju mowy dziecka, żeby móc świadomie obserwować ten proces. Znajomość poszczególnych etapów rozwoju mowy dziecka pozwala rodzicom na obserwowanie, rejestrowanie i wspomaganie postępów dziecka (np. zapisywanie nowych słów, kontrolne konsultacje z logopedą, zabawy wspierające rozwój mowy).
Jak zachęcić dzieci do ćwiczeń logopedycznych?
Powtarzanie jest ważne i potrzebne, dlatego też logopedzi i neurologopedzi zadają dzieciom ćwiczenia do domu. Codzienna praca w domu jest konieczna, żeby uzyskać oczekiwane efekty, np. utrwalić poprawną wymowę głoski SZ.
- Powtarzanie nie powinno być nudne.
- Mózg lubi różnorodność, a ciało kocha ruch.
- Nie wymagaj od dziecka, żeby siedziało w miejscu i powtarzało głoski, sylaby, słowa.
Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu i potrafią koncentrować się, słuchać i rozumieć podczas wykonywania różnych czynności ruchowych. Dużo lepiej przetwarzają i zapamiętują informacje, gdy mogą się ruszać. Ćwiczenia logopedyczne nie tylko można, ale powinno się wykonywać w ruchu. Zachęcaj dziecko do zabaw ruchowych, np.:
- huśtania,
- biegania,
- podskakiwania,
- podciągania się na drążku,
- wchodzenia po drabinkach.
Zabawy ogólnorozwojowe angażujące całe ciało dziecka zwiększają aktywność mózgu, ułatwiają uczenie się oraz wzmacniają mięśnie posturalno-szkieletowe, które są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju funkcji słuchowo-językowych oraz sprawności narządów mowy.
Sprawne ciało to sprawna buzia!
Chcesz wspierać rozwój mowy swojego dziecka, ale nie masz pomysłu na zabawy logopedyczne?
Sięgnij po serię książek mojego autorstwa „Na językach zwierząt”, wydawnictwa Mamania, i przekonaj się, że ćwiczenia logopedyczne mogą być dobrą zabawą! Krótkie historyjki o zwierzętach zajadających swoje przysmaki pomogą zadbać o prawidłowe oddychanie, połykanie, gryzienie, żucie oraz poprawną wymowę. A to właśnie jedzenie jest naturalnym i najlepszym treningiem narządów mowy!