Numer telefonu: +48 504602035 | E-mail: sklep@mamania.pl
pixelpixel
Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsze książki dla rodziców nastolatków

2024-08-16
Najlepsze książki dla rodziców nastolatków

Wchodząc w rolę rodziców, rozpoczynamy pełną miłości podróż, która z czasem staje się wyzwaniem. W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata, zarówno my, jak i nasze dzieci, często czujemy się zagubieni. Aby pomóc Wam w budowaniu bliskich relacji z dorastającymi nastolatkami, wybraliśmy siedem książek dla rodziców, które odkrywają złożoność okresu dojrzewania i mogą stać się przewodnikami w tej trudnej, ale ważnej podróży. Poznaj najlepsze książki dla rodziców nastolatków.

 

1. "Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości", autorka: Lisa Damour

Książka ta odkrywa tajemnice zachowań nastolatek, rzucając światło na przyczyny ich niektórych wyborów, które często dla nas dorosłych są niezrozumiałe i budzą nasz niepokój. Wbrew powszechnemu przekonaniu, badania nie potwierdzają mitów, że nastolatki przekraczają granice, ponieważ są wysoce irracjonalne lub nie potrafią ocenić zbliżającego się ryzyka. Lisa Damour, psycholożka, autorka wielu publikacji o edukacji i rozwoju dzieci,  zagłębia się w skomplikowaną sieć dorastania, bada siedem kluczowych przemian, których doświadcza każda nastoletnia dziewczyna, od rozstania z dzieciństwem i wkraczania w dorosłość po wyzwania związane z wejściem w świat pierwszych miłości, a co za tym idzie, również pierwszych miłosnych zawodów.

Ta książka daje rodzicom możliwość poprowadzenia swoich córek w kierunku podejmowania świadomych decyzji, pozwalając młodym kobietom zrozumieć prawdziwe zagrożenia idące za ich czynami, a nie stwarzać okazji do tego, by robiły coś w ukryciu przed dorosłymi. Zachęca do otwartych rozmów, przekształcając trudne chwile w okazję do nawiązania silnych więzi.

Zaplątane nastolatki

 

2. "Pod presją. Twarzą w twarz z epidemią stresu i lęku wśród dziewcząt", autorka: Lisa Damour

W dzisiejszej, trwającej w najlepsze erze cyfrowej, dorastające dziewczęta stają przed trudnymi wyzwaniami, od konfliktów rówieśniczych po wszechobecną presję mediów społecznościowych. Dr Lisa Damour nie tylko identyfikuje te kwestie, wskazując na wiele czynników stresogennych w życiu każdej nastolatki (m.in. zabieganie o względy i obawa przed odrzuceniem w relacjach społecznych), a także ujawnia ukryte korzyści płynące ze stresu, pokazując, w jaki sposób może on paradoksalnie wzmocnić nasze córki.

Oczywiście, żaden rodzic nie chce, aby jego  córka cierpiała z powodu przeciążenia emocjonalnego, dlatego Damour, opierając się na swoim doświadczeniu w pracy z nastolatkami z różnych środowisk, oferuje praktyczne, zdroworozsądkowe rozwiązania poparte solidnymi badaniami, które pomogą wielu dziewczętom.Naszym zadaniem jako rodziców i opiekunów jest przypominać naszym córkom, że nie zawsze można uniknąć nerwowych sytuacji za pierwszym razem, ale dzięki odpowiednim nawykom, mogą one nauczyć się radzić sobie z trudnościami i nie eskalować niepotrzebnych napięć.

Pod presją

 

3. "Sekretne życie mózgu nastolatka", autorka: Sarah-Jayne Blakemore

Jako rodzice często zastanawiamy, dlaczego nasze niegdyś spokojne dziecko nagle staje się wymagającym, podejmującym wysokie ryzyko nastolatkiem. Badania Sarah-Jayne Blakemore, wielokrotnie nagradzanej profesorki neuronauk ujawniają, dlaczego nastolatek wydaje się myśleć w czerni i bieli, podejmuje często radykalne decyzje i angażuje się w intensywne relacje.

Zamiast zaciskać zęby i mieć nadzieję, że "to wkrótce minie", możemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych dzieci i jednocześnie pomóc sobie w zrozumieniu tego krytycznego etapu rozwoju. Zagłębiając się w tajniki działania mózgu nastolatka, możemy stać się bardziej empatycznymi i mniej sfrustrowanymi rodzicami. 

Odkrycia Blakemore zmieniają nasze nastawienie do wychowania nastolatków i pozwalają pokonać międzypokoleniową przepaść oraz sprzyjają wolnym od osądów dyskusjom z nastolatkiem, czasem na te najtrudniejsze tematy. Odkryj sekretne życie mózgu swojego nastolatka i wspieraj go na jego drodze ku dorosłości!

Sekretne życie mózgu nastolatka

 

4. "Rozmowy o wychowaniu w szacunku. Nastolatki", autorki: Patrycja Frania, Katarzyna Kowalska-Bębas, Agata Frońska

Rosnące poczucie osamotnienia, kryzys klimatyczny, zmiany społeczne i technologiczne - totylko niektóre z wyzwań z jakimi mierzą się nastolatki w XXI wieku. W drugiej części serii “Rozmów…”, trzy autorki, których łączy świadome rodzicielstwo i pasja do pracy z młodzieżą, postanowiły dostarczyć rodzicom oraz wszystkim troszczącym się o młode pokolenie wartościowej wiedzy i narzędzi, aby sprostać tym współczesnym wyzwaniom.

W książce szkodliwe stereotypy zderzają się z nauką. Autorki rozmawiają m.in. z neurodydaktykiem Markiem Kaczmarzykiem, nauczycielką uważności i medytacji Jowitą Wowczak czy seksuolożką Katarzyną Gałazką. 

"Rozmowy o wychowaniu w szacunku. Nastolatki" m.in.:

  • przynoszą wgląd w neurobiologię dorastania;
  • mówią o tym, jak nie wzbraniać się przed tym, co nowe, a zarazem nieuniknione – jak np. sztuczna inteligencja;
  • pomagają nam zrozumieć jak dbać o higienę cyfrową nie tylko u dzieci, ale i u siebie;
  • rozprawiają się z mitami dotyczącymi nastolatków i seksu;
  • poruszają tematy związane ze współczesną obsesją na temat wyglądu;
  • wyciągają pomocną dłoń rodzicom, których dzieci stały się ofiarami hejtu.

Rozmowy o wychowaniu w szacunku. Nastolatki

 

5. "Ocalić Ofelię. Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta", autorki: Mary Pipher, Sara Pipher Gilliam

W świecie, w którym działanie mediów, w szczególności mediów społecznościowych, zderza się z izolacją społeczną, autorki dzielą się z rodzicami i opiekunami cennymi spostrzeżeniami, łącząc badania naukowe z historiami z życia wziętymi. “Ocalić Ofelię” to książka napisana przez dynamiczny duet matki i córki, w której głosy dwóch różnych pokoleń rzucają światło na współczesne wyzwania stojące przed naszymi córkami. Mary Pipher i Sara Pipher Gilliam badają wpływ kultury cyfrowej na życie dziewcząt i ujawniają, w jaki sposób aktywizm społeczny stał się dla nich siłą definiującą. Pokazują, jak istotna stała się dla nich akceptacja różnorodności i niezgoda na utrwalanie nierówności społecznych. 

Sięgnij po tę wyjątkową książkę, dowiedz się jak wspierać i wychować młode córki na pewne siebie kobiety jutra w świecie, który nieustannie ewoluuje. 

Ocalić Ofelię

 

6. "Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi", autor: Michael C. Reichert

Wzmacnianie pozycji dziewcząt jest tak samo ważne jak zrozumienie i wspieranie chłopców. Wychowanie nastolatków na współczujących, pewnych siebie mężczyzn to cel, który powinien przyświecać każdemu rodzicowi. Michael C. Reichert w książce “Jak wychowywać chłopca” podważa tradycyjne wyobrażenia na temat męskości, podkreślając znaczenie więzi emocjonalnej i dwustronnej komunikacji w życiu chłopców. 

Ale jak tego dokonać? Jak wspierać dorastających mężczyzn? Reichert oferuje czytelnikom wskazówki krok po kroku, jak to zrobić. Najważniejsze są bowiem:

  • stworzenie przestrzeni do otwartej dyskusji rozprawiającej się z często krzywdzącymi stereotypami;
  • słuchanie i obserwowanie bez osądu, aby chłopcy wiedzieli, że są słyszani;
  • pomaganie im w tworzeniu silnych więzi z nauczycielami, trenerami i innymi wzorami do naśladowania;
  • zachęcanie ich do mówienia o swoich uczuciach na temat płci przeciwnej i podkreślanie znaczenia szacunku wobec kobiet.

Jak wychowywać chłopca

 

7. "Nowe wychowanie seksualne", autorka: Agnieszka Stein

Psycholożka dziecięca Agnieszka Stein w “Nowym wychowaniu seksualnym” wprowadza nas w obszary związane z seksualnością, wyjaśnia jej definicję i podkreśla istotność edukacji seksualnej dzieci. Dzieli się swoją wiedzą na temat tego jak wychować człowieka ze zdrowym poczuciem własnej wartości. Omawia kwestie związane z higieną ciała w kontekście zmian zachodzących w ciele, najbardziej zauważalnych w okresie dojrzewania. Przełamuje stereotypy dotyczące płci. Wyjaśnia jak przygotować się do rozmów z dzieckiem na temat inicjacji seksualnej i seksualności, a przede wszystkim jak NIE wzbraniać się przed nimi oraz jak NIE traktować ich zawsze na poważnie. Tematy związane z doświadczaniem przemocy, naruszaniem granic, negatywnym wpływem Internetu na rozwój naszych dzieci również zostały szeroko omówione w tej książce.

Ważne, żeby nastolatki miały dorosłych, do których mogą się zwrócić o pomoc, którzy im uwierzą, którzy wysłuchają, dadzą wsparcie i empatię. Nastolatki, tak samo jak wszyscy ludzie, potrzebują mniej kontroli, a więcej zainteresowania.fragment książki "Nowe wychowanie seksualne" Agnieszki Stein

Nowe wychowanie seksualne

  8. „Poukładaj to sobie w głowie. 100 maili do ciebie o rodzicielstwie i partnerstwie, autorka: Aga Rogala 

Książka to zbiór 100 najlepszych maili wysyłanych w newsletterze autorki, które pomogą nam radzić sobie z codziennością. Do czytania przy porannej kawie, aby pomyśleć w ciągu dnia o tym, co nas uwiera, a co cieszy w naszych związkach i rodzinach. W książce Agi znajdziecie mnóstwo inspirujących tekstów, które pomogą wam radzić sobie z codziennymi problemami w związku, w rodzinie, z dzieckiem w każdym wieku -nie ważne czy macie na pokładzie niemowlaka czy nastolatka. Dzięki krótkim rozdziałom, POUKŁADACIE to sobie w głowie.

Nastolatki mogą nie chcieć i nie muszą zwierzać się rodzicom tak, jak kiedyś, gdy były młodsze. I już. Ale jeśli dowiesz się, o co chodzi, nie popełnij błędu! Nie wydawaj osądu o problemie. Nie mów, że nie ma się czym martwić, albo że to drobiazg. (...) Twoje rozwiązania są twoje. Obdarowywanie gotowym rozwiązaniem czy złotą radą nie jest pomocne, zwłaszcza w silnych emocjach. Być może później przyjdzie czas na to, żebyś mógł lub mogła zapytać, czy potrzebna jest twoja rada. Ale nie na tym polega wsparcie w przeżywaniu trudnych emocji. To co masz do roboty? Bądź! I skup się na… sobie. Zauważaj, jakie myśli przychodzą ci do głowy. Fragment książki "Poukładaj to sobie w głowie".

 

Bycie rodzicem nastolatka może być dla wielu z nas nie lada wyzwaniem, ale dzięki przydatnym wskazówkom, które znajdziesz w naszych książkach, można będzie poruszać się po tym zawiłym labiryncie dorastania z większą pewnością, a przede wszystkim wyrozumiałością dla zachowań naszych dorastających dzieci. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel