Numer telefonu: +48 504602035 | E-mail: sklep@mamania.pl
pixelpixel
Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gdzie (i skąd właściwie) jest Wally?

2024-09-05
Gdzie (i skąd właściwie) jest Wally?

Koszulka w czerwono-białe paski, niebieskie spodnie, charakterystyczne okulary, laseczka, czerwono-biała czapka z pomponem, brązowe buty i podróżniczy zapał. Tak najkrócej można opisać Wally'ego – kultową już dziś postać, znaną z charakterystycznych, wypełnionych setkami szczegółów ilustracji Martina Handforda z książki „Gdzie jest Wally?”. Ta popularna na całym świecie „wyszukiwanka” ukazała się w 1987 roku – w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pt. „Where's Waldo?” I błyskawicznie stała się bestsellerem.

Początki

Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy to ilustrator Martin Handford został poproszony przez swojego wydawcę o wymyślenie charakterystycznej postaci, którą będzie można umieścić w centralnym punkcie ilustracji, wśród otaczającego ją tłumu. Handford stworzył sympatycznego podróżnika w czerwono-biało-niebieskim ubraniu.  

 

W kolejnych wydaniach monumentalnej wyszukiwanki do Wally'ego dołączyli: ubrana niemal identycznie Wenda, Odlaw – swoiste alter ego bohatera (jego imię to palindrom imienia Waldo), którego wyróżnia ubranie w żółto-czarne paski, Czarodziej, pies Woof oraz grupa 25 oddanych fanów Wally'ego w pasiastych ubraniach (Wally Watchers). 

 

Zadaniem czytelników - oglądaczy-tropicieli jest zlokalizowanie ich wszystkich w zatłoczonym mieście, na plaży, na kempingu, stacji kolejowej, lotnisku, stadionie, w muzeum, nad morzem, w sklepie. Szkice pełnostronicowych ilustracji powstawały tygodniami – Wally był umieszczany na rysunku jako ostatnia postać. Każda ilustracja to pocztówka z podróży, którą Wally wysyła do czytelników.

 

Ikona popkultury

Tropienie grupy przyjaciół w pasiastych ubraniach na rysunkach wypełnionych setkami innych postaci wciągnęło bez reszty małych i dużych. Powstawały wydania w miękkich i twardych okładkach, w kieszonkowym formacie, z naklejkami i w formie activity book. Do wersji kieszonkowych dołączano nawet specjalne szkła powiększające, żeby łatwiej było wypatrzyć bohaterów w znacznie mniejszym rozmiarze. 

Gdzie jest Wally - bohater

Wally stał się szybko znakiem towarowym sprzedawanym w 28  krajach. We Francji znany jako Charlie (Où est Charlie?), w Niemczech jako Walter.  Począwszy od 1987 roku, Handford wyprodukował w sumie siedem wyszukiwanek „Gdzie jest Wally?”. Na podstawie książek powstał serial telewizyjny, komiks i seria gier wideo. Postać trafiła na zeszyty, poduszki, plakaty, plecaki i ubrania. W 2019 roku powstał animowany serial dla Universal Kids.
W 2007 roku Handford sprzedał prawa do „Where's Wally?" do Entertainment Rights Group, największego niezależnego właściciela marek dziecięcych na świecie. Podobno zarobił na tej transakcji 2,5 miliona funtów! 

 

1001 drobiazgów

Z każdą kolejną książką Wally staje się coraz trudniejszy do znalezienia – jego postać staje się coraz mniejsza. Otoczony jest też coraz większą liczbą postaci: od 225 na pierwszej stronie pierwszej książki do około 850 na pierwszej stronie ostatniej książki Handforda.

Gdzie jest Wally - gra

„Gdzie jest Wally?” to chyba najpopularniejsza ze wszystkich "Wimmelbilderbuch”. To rodzaj książki obrazkowej (Bilderbuch), która charakteryzuje się tym, że przedstawione rysunki są pełne detali i przeróżnych postaci i sytuacji - roi się na nich od szczegółów (niem. wimmeln). Uważa się, że prekursorami tego typu ilustracji byli Hieronim Bosch i Pieter Bruegel Starszy. 

Ilość szczegółów w książkach o Wallym sprawia, że wciągają do zabawy nie tylko dzieci, ale też młodzież i dorosłych. Wypatrzenie zwariowanych bohaterów, odnalezienie wielu wskazanych dodatkowo maleńkich detali sprawia przyjemność, satysfakcję i wciąga - czasem na długie godziny - całą rodzinę. 

 

NOWY WALLY JUŻ WE WRZEŚNIU 2024!

Polecane

pixel