5 książek o wychowaniu chłopców, które pomogą każdemu rodzicowi
Wychowanie chłopców na empatycznych mężczyzn to cel, który powinien przyświecać każdemu rodzicowi. Często jednak nie do końca potrafimy dostrzec świat, w którym żyją nasi synowie i tego, jak silnie utrwala się w nich obraz męskości oparty na uproszczonych, często nieprawdziwych wyobrażeniach. Warto zrozumieć, jakie szkody mogą wyrządzać te stereotypy i jak możemy temu przeciwdziałać. Oto lista 5 książek, które mogą stać się kompasem dla rodziców pragnących wychować inteligentne emocjonalnie dzieci.
1. "Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi", autor: Michael C. Reichert
Poparte badaniami spostrzeżenia Reicherta ujawniają, w jaki sposób uprzedzenia społeczne mogą prowadzić do izolacji, gniewu i destrukcyjnych zachowań. Autor jednocześnie podważa tradycyjne pojęcie męskości, podkreślając istotną rolę więzi emocjonalnej i otwartej komunikacji w życiu chłopców.
Jednocześnie autor przypomina nam, że chłopcy od urodzenia posiadają takie same zdolności emocjonalne jak dziewczynki, ale presja społeczna często zmusza ich do noszenia maski twardzieli, która ukrywa ich prawdziwe ja. Ta książka wyposaża rodziców w narzędzia do uwolnienia się od tych ograniczeń, a wszystko to przy jednoczesnym zarządzaniu zdrową relacją rodzic-dziecko.
2. "Wychowując Kaina. Jak zatroszczyć się o emocjonalne życie chłopców", autorzy: Dan Kindlon, Michael Thompson
"Chłopaki nie płaczą", ale czy naprawdę tak powinno być? W naszym społeczeństwie, które często kultywuje tłumienie uczuć, wielu chłopców cierpi w milczeniu. Książka ta rzuca światło na to, dlaczego tak się dzieje. Autorzy książki i psychologowie dziecięcy, Dan Kindlon i Michael Thompson, czerpiąc ze swojego wieloletniego doświadczenia, zadają ważne pytanie: czy naprawdę powinniśmy uczyć chłopców, że emocje są dla nich zakazane? Jednocześnie odkrywają bolesną prawdę. Chłopcy doświadczając różnych emocji, często są uciszani przez niewłaściwe oczekiwania społeczeństwa, w konsekwencji mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć, budowaniem intymnych relacji i okazywaniem wrażliwości. To zjawisko nazywane brakiem biegłości emocjonalnej ma poważne konsekwencje dla ich zdrowia psychicznego.
Książka pokazuje, że często nieświadomie stawiamy przed chłopcami nierealistyczne wymagania i w końcu uświadamia, że nasze zaangażowanie ma ogromny wpływ na rozwój inteligencji emocjonalnej naszych dzieci i podopiecznych, którzy dzięki naszemu wsparciu staną się gotowi na budowanie zdrowych relacji w przyszłości.
3. "Siłowanki. Najlepszy przewodnik po dzikich harcach, dzięki którym złapiesz kontakt z dzieckiem", autorzy: Lawrence J. Cohen, Anthony T. DeBenedet
W “Siłowankach” autorzy Anthony T. DeBenedet i Lawrence J. Cohen ujawniają rewolucyjne podejście do rodzicielstwa opartego na zabawie, które każdy rodzic chłopców powinien poznać. Nie chodzi tylko o samą formę spędzania czasu, ale również o to, by bawiąc się razem, pozwalać naszym synom na swobodne wyrażanie siebie.
Książka przede wszystkim pokazuje, że aktywność fizyczna może być narzędziem do uwalniania emocji, a nie wyzwalaczem agresywnych zachowań. "Siłowanki" to propozycje wspólnych zabaw dla dzieci w różnym wieku i ich rodziców - od wyścigów “na kraba” poprzez jazdę na kocu aż po walkę na balony z wodą. Ale nie tylko! Książka dostarcza nam również inspirujących historii o tym, jak dzikie harce wpłynęły pozytywnie na impulsywnych i przygnębionych chłopców. Autorzy podkreślają, że chodzi o siłę wewnętrzną, a nie rywalizację i sprawowanie władzy nad innymi. Nawet jeśli pozornie wydaje się, że najważniejsza jest walka, to siłowanki są pełne czułości i polegają na budowaniu więzi, przypominając bardziej taniec niż bitwę.
Dlatego przedstawione w książce zabawy ruchowe są świetnym rozwiązaniem dla chłopców na rozładowanie napięć, którzy nieczęsto podlegają presji społecznej.
4. "Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę", autor: Lawrence J. Cohen
Niezależnie od płci, każde dziecko ma prawo do odczuwania i przeżywania całego wachlarza emocji. Lawrence J. Cohen w swojej książce "Playful Parenting" pokazuje, jak zabawa może pomóc naszym synom wyrażać uwolnić te emocje w naturalny sposób.
Spędzając czas na wspólnej zabawie z rodzicami, chłopcy nie tylko zdobywają umiejętności potrzebne do budowania bliskich relacji, ale również zostają wyzwoleni z sideł toksycznej męskości, która nakazuje ukrywać swoje emocje, aby czasem przez przypadek nie otrzymać etykietki mięczaków lub maminsynków. Cohen udowadnia, że przytulanie, bawienie się lalkami czy ćwiczenie śpiewu nie są zarezerwowane tylko dla dziewcząt, ale mogą być równie ważne dla chłopców.
Wszyscy wiemy, jak destrukcyjne jest podtrzymywanie archaicznej normy, że chłopcy nie płaczą, lecz ciągle jeszcze inaczej reagujemy na łzy chłopców niż na łzy dziewczynek. - fragment książki "Playful Parenting. Rodzicielstwo przez zabawę", Lawrence J. Cohen
5. "Nowe wychowanie seksulane", autorka: Agnieszka Stein
Jak wspierać zdrowy rozwój psychoseksualny swojego dziecka? Książka “Nowe wychowanie seksualne” psycholożki dziecięcej, Agnieszki Stein, kieruje uwagę na istotne kwestie, z którymi boryka się wielu młodych chłopców przechodzących przez etap pierwszych związków i doświadczeń seksualnych.
Podczas gdy od chłopca wymaga się, żeby był silny i mało wrażliwy, ta ważna pozycja przychodzi z pomocą i wyjaśnia, dlaczego ważne jest, aby rozumieć, że nasi synowie oraz nasze córki nie są uprzednio zaprogramowani do określonych ról. Autorka w swojej książce przytacza problem toksycznej męskości, która narzuca młodym mężczyznom niemożliwe do spełnienia oczekiwania i ogranicza ich emocjonalną wolność.
Ostatecznie dowiemy się, jak istotną rolę odgrywają rodzice, opiekunowie i nauczyciele w kształtowaniu tych przekonań na temat płci i seksualności. Autorka proponuje praktyczne podejście do wychowania seksualnego, w którym płeć nie jest wyznacznikiem i nasze dzieci same mogą wybierać m.in. swoje zainteresowania, ulubione zabawki czy kolor bluzki.
Jako rodzice, sięgając po literaturę, która promuje nowoczesne podejście do wychowania, wolne od przestarzałych norm i stereotypów, możemy pomóc naszym synom wyrosnąć na szczęśliwych, empatycznych, nie bojących się mówić o swoich emocjach mężczyzn. Mężczyzn, którzy będą budować trwałe, oparte na szacunku i pełne miłości relacje w dorosłym życiu.