Książki o mózgu polecane dla rodziców

18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Książki o mózgu, o działaniu mózgu człowieka, stają się coraz popularniejsze wśród czytelników. Rozwijające się badania naukowe oferują nam coraz więcej ciekawostek o funkcjonowaniu mózgu i umysłu, dlatego przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych książek popularnonaukowych wydanych w Mamanii i siostrzanym wydawnictwa Relacja.
- Jak działa mózg?
- Jak wiedza o funkcjonowaniu mózgu może pomóc w rodzicielstwie?
- Jak uczyć dzieci samoregulacji?
- Jak zrozumieć dojrzewającego nastolatka?
Te i inne odpowiedzi znajdziecie w poniższych książkach.
Do 20 marca trwa promocja, w której wymienione tytuły kupicie z rabatem -40%!
KLIK!
- Psychowzroczność. Jak dzięki wiedzy o umyśle i empatii wprowadzać pozytywne zmiany w życiu, Daniel Siegel
Jak dzięki nowej wiedzy o umyśle i empatii wprowadzać pozytywne zmiany w życiu?
W książce "Psychowzroczność" Daniel J. Siegel (autor bestsellerowej "Potęgi obecności") proponuje narzędzie, które pomoże nam spojrzeć na trudniejsze doświadczenia z innej perspektywy. Tym narzędziem jest psychowzroczność (mindsight) - forma skoncentrowanej uwagi, która umożliwia dostrzeżenie wewnętrznego sposobu funkcjonowania naszego umysłu.
Psychowzroczność jest więc sposobem na to, aby pozostać w bezpiecznej przystani, kiedy wewnątrz nas szaleje sztorm.
Siegel w prosty i zrozumiały sposób tłumaczy sposób funkcjowania naszego umysłu i mózgu, a naukową wiedzą wspiera częścią praktyczną oraz przykładami z pracy zawodowej. Przeczytamy m.in. na temat neuroplastyczności i o tym, jak dzięki wiedzy o umyśle wprowadzić pozytywne zmiany w codziennym funkcjonowaniu.
"Każdy z nas ma w sobie własny mentalny świat, który z czasem zacząłem traktować jak wewnętrzne morze. To niezwykle różnorodne miejsce, pełne myśli i odczuć, wspomnień i marzeń, nadziei oraz życzeń. Przetaczają się przez nie burze, kiedy doświadczamy ciemnej strony tych wszystkich cudownych wrażeń i myśli: lęku, smutku, strachu, jak również żalu i przerażenia. Gdy mroczne głębiny wewnętrznego morza zdają się nas wciągać, odnosimy wrażenie, że toniemy. Kto z nas nie czuł się przytłoczony tego rodzaju doznaniami?"
- Sekretne życie mózgu nastolatka, Sarah-Jayne Blakemore
Co kryje mózg nastolatka? Co sprawia, że okres dorastania jest tak wrażliwy? Jeśli szukacie książki o mózgu nastolatka, to książka Sarah-Jayne Blakemore będzie najlepszym tytułem.
Wielokrotnie nagradzana profesor neuronauk Sarah-Jayne Blakemore w swojej doskonale udokumentowanej książce wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dojrzewających nastolatków.
Wieloletnia praca jej zespołu badawczego pokazała, że okres dorastania jest czasem niezwykłej wrażliwości rozwojowej, ale jednocześnie wyjątkowej kreatywności, która powinna zostać dogłębnie poznana i doceniona. Bo chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, on musi po prostu… odkryć sekrety swojego mózgu.
"Sekretne życie mózgu nastolatka" daje klucz do zrozumienia młodych ludzi i lepszego przeżywania z nimi tego wyjątkowego czasu.
"Bardzo przyjemna w czytaniu książka, podsumowująca aktualne badania na temat rozwoju mózgu młodzieży. To temat ważny zarówno dla nastolatków, jak i rodziców, książkę jednak powinni przeczytać wszyscy, którzy opiekują się młodzieżą, nauczyciele, lekarze i psychologowie."
Profesor Sally Davies, naczelny lekarz Anglii i główny doradca medyczny rządu brytyjskiego
"Sekretne życie mózgu nastolatka" otrzymało Nagrodę Towarzystwa Królewskiego w Londynie dla najlepszej książki naukowej!
- Jak działają ludzie, Camilla Pang
Camilli Pang to najmłodsza naukowczyni, która otrzymała nagrodę Royal Society Insight Investment Science Book dla najlepszej publikacji popularnonaukowej.
W swojej książce "Jak działają ludzie. Co nauka może nam powiedzieć o życiu, miłości i relacjach" korzysta z różnych koncepcji naukowych, by wyjaśnić jak funkcjonuje neuroatypowy mózg.
Camilla Pang w wieku 8 lat otrzymała diagnozę spektrum autyzmu, ADHD oraz zespołu lęku uogólnionego. Nie rozumiała większości ludzkich zachowań, emocji, nie wychwytywała sygnałów z otoczenia. Czuła, jakby nie dostała od nikogo instrukcji obsługi człowieka.
Teraz, uzbrojona w doktorat z biochemii, dr Camilla Pang rozprawia się z naszymi niejednoznacznymi zwyczajami społecznymi i identyfikuje, co tak naprawdę oznacza bycie człowiekiem.
Czego o złożoności ludzkiego zachowania i otaczającego nas świata mogą nas nauczyć białka, uczenie maszynowe i chemia molekularna? W jaki sposób rozpoznajemy motywacje ludzi i ich zachowania?
Wykorzystując swoją unikalną wiedzę i język nauki, autorka analizuje codzienne interakcje, w tym:
– podejmowanie decyzji,
– rozwiązywanie i unikanie konfliktów,
– relacje z ludźmi,
– uprzejmość i empatię.
- Odczytać umysł, Henry M. Wellman
Chcecie poznać teorię umysłu w praktyce?
Książka "Odczytać umysł. Jak od dziecka uczymy się czytać w umysłach innych i rozumieć ludzi?"
Henry M. Wellman, psycholog i badacz rozwoju dziecka, przedstawi teorię umysłu, która wyjaśni nam, jak rozwijamy nasze umiejętności życia w społeczeństwie.
W swojej błyskotliwej książce przybliża czytelnikom teorię umysłu, która potrafi wyjaśnić m.in.:
- jak rozwijamy nasze umiejętności życia w społeczeństwie,
- dlaczego niektórzy z nas zostają ateistami, a inni są religijni,
- jak to się dzieje, że jedni kochają horrory, a drudzy ich nie znoszą,
- oraz do czego przyda nam się ta wiedza, kiedy to roboty będą nas uczyć, leczyć i się nami opiekować.