Dla Bibliotek
Drodzy Bibliotekarze i Nauczyciele,
w wydawnictwie Mamania wierzymy, że tylko szeroki dostęp do książki może stworzyć pokolenia przyszłych czytelników. Dlatego też nasze warsztaty o Złym Kocurku, Magicznym Domku na Drzewie, Nelly Rapp czy Piratach bawią dzieci w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Chcemy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszego pokolenia, ale przede wszystkim sprawiać by czytanie i kontakt z książką kojarzył się z przyjemnością, radością i zabawą.
Zachęcamy do kreatywnego korzystania z zamieszczonych w tym miejscu materiałów: scenariuszy zajęć, materiałów ilustracyjnych, krzyżówek, kolorowanek. Jeśli tylko chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi pomysłami na zajęcia inspirowane naszymi książkami - zapraszamy do współpracy i kontaktu.
Zespół Mamanii
edukacja@mamania.pl

Co zrobić, aby dziecko pokochało czytanie? Małgorzata Swędrowska, popularyzatorka literatury dziecięcej i twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego pokazuje, jak chłonąć książki wszystkimi zmysłami. Od tego, jak będą wyglądały pierwsze doświadczenia z książką, zależy to, czy dziecko w przyszłości spojrzy przychylnym okiem na biblioteczne półki. Pokażmy mu więc, jak można się bawić książką! Książka "777 pomysłów na zabawę z książką"Nieoceniona pomoc zarówno dla rodziców dbających o dobre doświadczenia dziecka z książkami, jak i dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Mnóstwo pomysłów na zabawy, również ruchowe, w których główną rolę odgrywa książka – od pierwszej do ostatniej strony. Ilustracje, treść, forma – wszystkim można się bawić!
„777 pomysłów na zabawy z książką” pomoże rodzicom i nauczycielom w wychowaniu dzieci, które pokochają czytanie.

Taniec lub czytanie, poczucie humoru lub kreatywność, zwinność lub matematyka. Wszyscy mamy niesamowite moce. Sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. A jaka jest twoja supermoc?
"Wielka księga supermocy" to inspirujący zbiór pięknie ilustrowanych talentów, które pozwolą zastanowić się dziecku nad własną tożsamością, kompetencjami oraz umiejętnościami, które chciałoby rozwijać. Susanna Isern jest pisarką, psycholożką i mamą trójki dzieci. Wiosną 2011 r. ujrzała światło dzienne jej pierwsza ilustrowana książka. Od tamtej pory opublikowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Większość została przetłumaczona i opublikowana w piętnastu krajach.
Autorka jest dwukrotną laureatką prestiżowej Moonbeam Children's Books Awards. Obecnie łączy pasję do pisania z psychologią. W 2015 r. zdobyła nagrodę hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i Edukacji za najlepszą książkę.
SCENARIUSZE ZAJĘĆ DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM NA PODSTAWIE

- „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci” to zbiór pięknie zilustrowanych historii umożliwiających dzieciom wejście w stan głębokiego relaksu, wraz z instrukcją przeprowadzania relaksacji i propozycjami ich modyfikacji w zależności od indywidualnych potrzeb. Przy dłuższym stosowaniu wzmocnią koncentrację uwagi, rozwiną wyobraźnię, zredukują lęki i poprawią relacje w grupie i w domu. Będą inspiracją do ćwiczenia wyobraźni, tworzenia własnych scenariuszy i tym samym wspaniałej zabawy.
Czerpiąc to, co najlepsze, z praktyk medytacyjnych, pozytywnych afirmacji, wizualizacji i pracy z oddechem, autorka wprowadza małych i dużych czytelników w bajkowy, bezpieczny i błogi świat niczym nieskrępowanej wyobraźni.
Wystarczy zacząć od paru spokojnych, głębokich oddechów…
„Wyobraź sobie, że leżysz na ciepłej, pachnącej trawie. Leżysz z zamkniętymi oczami i wyobrażasz sobie, że obok ciebie leżą, trzymając się za ręce, wszystkie bliskie ci osoby, które znasz lub lubisz, które są dla ciebie ważne. Trzymacie się mocno za ręce i nagle czujesz, jak zaczynacie powoli się unosić, unosicie się delikatnie w powietrzu, powoli się obracając”.
Scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym (Agnieszka Majewska)

DZIEŃ KROPKI - 15 WRZEŚNIA - WIELKIE ŚWIĘTO KREATYWNOŚCI
Kropka to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości. Opowieść ta poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day). Dzień Kropki (15 września) to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa.
Dzięki wspaniałym, kreatywnym nauczycielom skupionym wokół grupy Superbelfrzy Mini powstał polski Przewodnik po Dniu Kropki. Zapraszamy do wspólnej zabawy, odkrywania talentów i ogromnego potencjału wspólnej pracy!
Przewodnik po Dniu Kropki - pomysły na świętowanie w szkole, przedszkolu i bibliotece
Plakat Dzień Kropki - Szukajmy swoich talentów przez cały rok
List Petera H. Reynoldsa do polskich uczniów i nauczycieli
Plan lekcji z Kropką

- Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…?
Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę?
Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…?
"Czy mogę się przytulić?" - scenariusz zajęć w przedszkolu (Dorota Bielecka)

"A królik słuchał" to wyjątkowa opowieść o tym jak ważna jest akceptująca bliskość i uwaga drugiej osoby.
Mały Taylor w skupieniu bawi się klockami. Kiedy budowla się rozpada, chłopiec nie bardzo wie, jak ma na to zareagować. Zaraz nadbiega jednak całe mnóstwo doradców, którzy wiedzą lepiej, czego Taylor chce i potrzebuje… Czy pomogą chłopcu?
"A królik słuchał" - materiały warsztatowe, Roksana Kociołek - Kaszyńska
"A królik słuchał" warsztat o prawdziwej przyjaźni (Ewa Bonikowska, Małgorzata Zakrzewska)

Kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co właściwie czuje! Trzeba to szybko naprawić. Czy ktoś mu pomoże?
Prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący język uczuć. Książka stała się inspiracją dla tysięcy hiszpańskich, włoskich i amerykańskich nauczycieli, którzy zaprosili postać Kolorowego potwora do przedszkoli i razem z nim uczą dzieci rozpoznawania i nazywania emocji. Materiały edukacyjne dla nauczycieli polskich przygotowane zostały przez Przedszkolankowo.pl. Dziękujemy!
Kolorowy potwór - propozycje zabaw - PORADNIK
Kolorowy potwór - plansze emocji
Kolorowy potwór - emblematy
Kolorowy potwór - karty pracy
Kolorowy potwór - etykiety
Kolorowy potwór - kostki uczuć
Kolorowy potwór - listy do gry terenowej
Kolorowy potwór - plansze do gry z Fidget Spinnerem
Kolorowy potwór - słoje z emocjami
Kolorowy potwór z filcu - szablony
Kolorowy potwór. Warsztat dla dzieci w wieku przedszkolnym

Magiczny Domek na Drzewie to znana na całym świecie edukacyjno-przygodowa seria dla początkujących czytelników.
Już od 25 lat inspiruje nauczycieli i bibliotekarzy, a dzieci zaraża pasją poznawania świata.
- Przeprowadzamy wywiad z Anią i Jackiem
- Piszemy plan wydarzeń
- Plan wydarzeń Ani - plansza
- Kartki z notesu Jacka
NOWOŚĆ! Quiz biblioteczny dla klas I-III
- Zestaw pytań nr 1 - Dinozaury przed zmrokiem
- Zestaw pytań nr 2 - Rycerz o świcie
- Zestaw pytań nr 3 - Mumie o poranku
- Zestaw pytań nr 4 - Popołudnie z piratami
- Zestaw pytań nr 5 - Noc z wojownikami ninja
- Zestaw pytań nr 6 - Popołudnie nad Amazonką
- Zestaw pytań nr 7 - Epoka lodowcowa o zachodzie słońca
- Zestaw pytań nr 8 - Księżyc o północy
- Zestaw pytań nr 9 - Nurkowanie z delfinami
- Zestaw pytań nr 10 - Słońce zachodzi w mieście duchów
- Zestaw pytań nr 11 - Afrykańska przygoda z lwami
- Zestaw pytań nr 12 - Niedźwiedzie polarne nocą
- Zestaw pytań nr 13 - Wakacje pod wulkanem
- Zestaw pytań nr 14 - Pałac smoczego króla
- Dinozaury przed zmrokiem - scenariusz zajęć bibliotecznych
- Dinozaury przed zmrokiem - ilustracje
- Rycerz o świcie - scenariusz zajęć bibliotecznych
- Rycerz o świcie - ilustracje
- Mumie o poranku - scenariusz zajęć bibliotecznych
- Mumie o poranku - ilustracje
- Popołudnie nad Amazonką - scenariusz zajęć bibliotecznych
- Popołudnie nad Amazonką - ilustracje
- Popołudnie z piratami

Żywiciel to niezwykła opowieść o lojalności, harcie ducha, przyjaźni i sile życia w niezwykłych warunkach.
Jeszcze niedawno Parvana była zwyczajną dziewczynką, która po lekcjach spędzała czas z przyjaciółkami, przemierzając ulice tętniącego życiem Kabulu. Ale teraz stolica Afganistanu została opanowana przez talibów. Rodzina jedenastoletniej Parvany musi zamieszkać w jednym pokoju w zrujnowanym bombami budynku. Warunki życia dziewczynki pogarszają się jeszcze bardziej, kiedy jej ojciec zostaje aresztowany.
Jak żyć kiedy wojna zabiera Ci wolność, przyjaciół i rodzinę?
Czy lata bez szkoły to rzeczywiście spełnienie marzeń nastolatka?
A gdybyśmy miesiącami byli uwięzieni we własnym, ciasnym mieszkaniu?

Kiedy 10-letnia Nelly Rapp przez przypadek odnajduje w domu wuja Upiorną Akademię postanawia dołączyć do grona dzielnych agentów kierujących się zasadą 3 x S Spokój - Spryt - Sprawdzenie.
Dla wszystkich nieustraszonych czytelników przygotowaliśmy grę terenową sprawdzającą czy i oni gotowi są walczyć ze swoimi lękami.

Zły Kocurek jest oczywiście zły tylko z nazwy, lecz jak to kot kapryśny i krnąbrny.
Dla wszystkich jego przyjaciół zgromadziliśmy materiały do zabaw plastycznych i kocich warsztatów.
- Zły Kocurek - scenariusz warsztatów
- Zły Kocurek - kolorowanki
- Jak narysować Złego Kocurka - instrukcja krok po kroku
- Jakim typem kota jesteś?
- Komiks " Myj łapki" - Zły Kocurek o wirusach, bakteriach i myciu łapek
-
Świąteczne zabawy ze Złym Kocurkiem - KLIK

Oto Jolley-Rogers, piracka rodzina, która zmuszona jest opuścić morze i na czas remontu ich statku zamieszkać w sennej, nadmorskiej miejscowości. Jolley-Rogers zaprasza na warsztaty wszystkich młodych piratów! Poznajcie Jima, Bryłkę i Matyldę!
25 lat Magicznego Domku na Drzewie
Wyniki konkursu dla szkół i bibliotek
Przedstawiamy nagrodzone placówki:
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 20 im. Harcerzy Buchalików w Rybniku
(koordynator Katarzyna Trzebunia)
- Szkoła Podstawowa nr 59 w Szczecinie
(koordynator Edyta Michnik)
- Filia nr 3 (Biblioteka Kota Filemona) WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp
(koordynator Marta Szembek): Scenariusz do zabawy w "Escape Room"
na podstawie książki "Popołudnie nad Amazonką"
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM PLACÓWKOM ZA ZGŁOSZONE PRACE
I SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM

Z radością informujemy, że zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu bibliotecznego Narysuj komiks o Złym Kocurku zostały następujące osoby:
W kategorii klas 0-3:
Zuzanna Kaczor – uczennica Szkoły Podstawowej w Raciborsku; opiekun – Katarzyna Piątek
Gabriela Lepucka – uczennica Szkoły Salwator w Krakowie; opiekun- Izabela Kubik
Patrycja Świętoń-Pikor – uczennica Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie; opiekun – Elżbieta Dymek
W kategorii klas 4-7:
Zuzanna Urbańczyk – uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Rzeszowie; opiekun – Agnieszka Drewniak
Nikola Miździoł - uczennica Szkoły Podstawowej nr 40 w Rudzie Śląskiej; opiekun – Renata Janus
Kinga Białdyga – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu; opiekun – Ewa Wawoczny
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!