Dla Bibliotek

Drodzy Bibliotekarze i Nauczyciele,

w wydawnictwie Mamania wierzymy, że tylko szeroki dostęp do książki może stworzyć pokolenia przyszłych czytelników. Dlatego też nasze warsztaty o Złym Kocurku, Magicznym Domku na Drzewie, Nelly Rapp czy Kolorowym Potworze bawią dzieci w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Chcemy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszego pokolenia, ale przede wszystkim sprawiać by czytanie i kontakt z książką kojarzył się z przyjemnością, radością i zabawą.

Zachęcamy do kreatywnego korzystania z zamieszczonych w tym miejscu materiałów: scenariuszy zajęć, materiałów ilustracyjnych, krzyżówek, kolorowanek. Jeśli tylko chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi pomysłami na zajęcia inspirowane naszymi książkami - zapraszamy do współpracy i kontaktu.

Zespół Mamanii

edukacja@mamania.pl

Z okazji premiery pierwszego polskiego wydania kultowego przewodnika czytania na głos "Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje" zapraszamy do wspólnego głośnego czytania i skorzystania z grafik z cytatami z książki Jima Trelease'a! 
Zachęcamy do udostępniania ich w bibliotecznych mediach społecznościowych, mamy tylko prośbę, by wśród grafik znalazła się i ta z okładką książki. Prosimy też o oznaczenie wydawnictwa.
Będzie nam miło jeśli uznają je Państwo za pomocne!

Pobierz grafiki

"Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje" - POZNAJ KSIĄŻKĘ

„Wspólny stół” materiały warsztatowe!

Wzruszająca i bardzo aktualna w wymowie książka o tym, jak wspólnie spędzone chwile jednoczą rodziny. Violet tęskni za czasami, kiedy cała rodzina spotykała się przy wspólnym stole. Jedli, rozmawiali, żartowali i cieszyli się swoim towarzystwem. Teraz każdy pędzi do swoich zajęć, rozrywek, telefonów i komputerów. A ich stół, nikomu już niepotrzebny, staje się coraz mniejszy i mniejszy, aż w końcu znika… Czy dziewczynce uda się go odbudować dzięki ponownemu zgromadzeniu rodziny? „Wspólny stół” to hołd złożony podtrzymywaniu rodzinnych więzi. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami warsztatowymi! 

„Wspólny stół” materiały warsztatowe

MATERIAŁY WARSZTATOWE NELLY RAPP!

Kiedy 10-letnia Nelly Rapp przez przypadek odnajduje w domu wuja Upiorną Akademię postanawia dołączyć do grona dzielnych agentów kierujących się zasadą 3 x S Spokój - Spryt - Sprawdzenie.
Dla wszystkich nieustraszonych czytelników przygotowaliśmy grę terenową sprawdzającą czy i oni gotowi są walczyć ze swoimi lękami.

"W moim sercu" to piękna książka o uczuciach, która podbiła serca dużych i małych serc.

Dziś otworzę szeroko drzwi do mojego serca i zobaczymy, co się w nim kryje.

Radość, smutek, odwaga, gniew - w każdym sercu mieszka wiele uczuć.

Karta pracy. Radość i złość

Karta pracy. Serce 

Karta pracy. Wiersz

W moim sercu. Scenariusz warsztatu

Taniec lub czytanie, poczucie humoru lub kreatywność, zwinność lub matematyka. Wszyscy mamy niesamowite moce. Sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i niepowtarzalni. A jaka jest twoja supermoc?

"Wielka księga supermocy" to inspirujący zbiór pięknie ilustrowanych talentów, które pozwolą zastanowić się dziecku nad własną tożsamością, kompetencjami oraz umiejętnościami, które chciałoby rozwijać. Susanna Isern jest pisarką, psycholożką i mamą trójki dzieci. Wiosną 2011 r. ujrzała światło dzienne jej pierwsza ilustrowana książka. Od tamtej pory opublikowała ponad trzydzieści książek dla dzieci. Większość została przetłumaczona i opublikowana w piętnastu krajach.

Autorka jest dwukrotną laureatką prestiżowej Moonbeam Children's Books Awards. Obecnie łączy pasję do pisania z psychologią. W 2015 r. zdobyła nagrodę hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i Edukacji za najlepszą książkę.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM NA PODSTAWIE

KSIĄŻKI " WIELKA KSIĘGA SUPERMOCY"

Kalendarz pełen inspiracji i pomysłów na zabawę z książką!

TYLKO DLA ODBIORCÓW NEWSLETTERA KALENDARZ NA KOLEJNE MIESIĄCE! 

Kalendarz wypełniony jest nietypowymi świętami, które mają bezpośredni związek z czytaniem, np. Dzień Miłośników Książki (9 sierpnia), Dzień Dobrego Słowa (13 dzień każdego miesiąca), Dzień Dobrych Wiadomości (8 września), Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia) - dzięki inspiracjom Małgorzaty Swędrowskiej proponujemy zabawy na każdy z tych dni i wiele innych!

"777 pomysłów na zabawy z książką", Małgorzata Swędrowska - Poznaj książkę 

Kalendarz na styczeń: Pomysły na zabawę z książką

 

Zapraszamy do wypożyczenia stroju Złego Kocurka!

Zły Kocurek jest głównym bohaterem bestsellerowej serii Nicka Bruela, która podbiła serca miłośników kotów i tych, którzy ich szczerze nie cierpią. Strój Złego Kocurka to idealny pomysł na wspólne zabawy z dziećmi i warsztaty tematyczne. Wypożyczony strój udostępniamy na dwa tygodnie.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami warsztatowymi z serii „Zły Kocurek” dostępnymi na naszej stronie: https://mamania.pl/edukacja. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod adresem: edukacja@mamania.pl. 

Zakładka Zły Kocurek (pierwszy wzór)

Zakładka Zły Kocurek (drugi wzór)

Zły Kocurek jest oczywiście zły tylko z nazwy, lecz jak to kot kapryśny i krnąbrny.
Dla wszystkich jego przyjaciół zgromadziliśmy materiały do zabaw plastycznych i kocich warsztatów.

 

Zapraszamy do wypożyczenia wystawy składającej się z 8 wielkoformatowych ilustracji autorstwa Emilii Dziubak!

Prace pochodzą z książek Martina Widmarka "Tyczka" i "Dom, który się przebudził" udostępniamy je bibliotekom i domom kultury na miesiąc. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod adresem: pr@mamania.pl.

Co zrobić, aby dziecko pokochało czytanie? Małgorzata Swędrowska, popularyzatorka literatury dziecięcej i twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego pokazuje, jak chłonąć książki wszystkimi zmysłami. Od tego, jak będą wyglądały pierwsze doświadczenia z książką, zależy to, czy dziecko w przyszłości spojrzy przychylnym okiem na biblioteczne półki. Pokażmy mu więc, jak można się bawić książką! Książka "777 pomysłów na zabawę z książką"Nieoceniona pomoc zarówno dla rodziców dbających o dobre doświadczenia dziecka z książkami, jak i dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Mnóstwo pomysłów na zabawy, również ruchowe, w których główną rolę odgrywa książka – od pierwszej do ostatniej strony. Ilustracje, treść, forma – wszystkim można się bawić!

„777 pomysłów na zabawy z książką” pomoże rodzicom i nauczycielom w wychowaniu dzieci, które pokochają czytanie. 

Wstęp Małgorzaty Swędrowskiej

Fragment książki

Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach

Jest rok 2103. Wojtek ma 11 lat i jedno marzenie: chce wyjść na dwór i odetchnąć świeżym powietrzem. Ale mieszka na planecie, która umarła, dlatego przy każdym wyjściu musi zakładać szczelny kombinezon i maskę, a do szkoły przedostawać się tunelami. Tymczasem Instytut Rozwoju, w którym pracuje tata chłopca, dokonuje niebywałego odkrycia: oto bowiem odnaleziono planetę, która zdaje się nadawać do zamieszkania przez ludzi.

Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach to pierwsza część nowej futurystyczno-ekologicznej serii, w której nauka splata się z przygodą.

Materiały edukacyjne przygotowane przez Monikę Kamińską. Fragment książki uzupełniony o materiały dla dzieci i młodzieży oraz materiały dla nauczycieli.

Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach (materiały dla dzieci i młodzieży)

Wspomnienia z planety Ziemia. W tunelach (materiały dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców)

 

 

"Żywicielka" to niezwykła opowieść o lojalności, harcie ducha, przyjaźni i sile życia w niezwykłych warunkach.

Jeszcze niedawno Parvana była zwyczajną dziewczynką, która  po lekcjach spędzała czas z przyjaciółkami, przemierzając ulice tętniącego życiem Kabulu. Ale teraz stolica Afganistanu została opanowana przez talibów. Rodzina jedenastoletniej Parvany musi zamieszkać w jednym pokoju w zrujnowanym bombami budynku. Warunki życia dziewczynki pogarszają się jeszcze bardziej, kiedy jej ojciec zostaje aresztowany.

Jak żyć kiedy wojna zabiera Ci wolność, przyjaciół i rodzinę?
Czy lata bez szkoły to rzeczywiście spełnienie marzeń nastolatka?
A gdybyśmy miesiącami byli uwięzieni we własnym, ciasnym mieszkaniu?

Żywicielka - materiały do pracy z uczniami

  • „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci” to zbiór pięknie zilustrowanych historii umożliwiających dzieciom wejście w stan głębokiego relaksu, wraz z instrukcją przeprowadzania relaksacji i propozycjami ich modyfikacji w zależności od indywidualnych potrzeb. Przy dłuższym stosowaniu wzmocnią koncentrację uwagi, rozwiną wyobraźnię, zredukują lęki i poprawią relacje w grupie i w domu. Będą inspiracją do ćwiczenia wyobraźni, tworzenia własnych scenariuszy i tym samym wspaniałej zabawy.

Czerpiąc to, co najlepsze, z praktyk medytacyjnych, pozytywnych afirmacji, wizualizacji i pracy z oddechem, autorka wprowadza małych i dużych czytelników w bajkowy, bezpieczny i błogi świat niczym nieskrępowanej wyobraźni.

Wystarczy zacząć od paru spokojnych, głębokich oddechów…

„Wyobraź sobie, że leżysz na ciepłej, pachnącej trawie. Leżysz z zamkniętymi oczami i wyobrażasz sobie, że obok ciebie leżą, trzymając się za ręce, wszystkie bliskie ci osoby, które znasz lub lubisz, które są dla ciebie ważne. Trzymacie się mocno za ręce i nagle czujesz, jak zaczynacie powoli się unosić, unosicie się delikatnie w powietrzu, powoli się obracając”.

Scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym (Agnieszka Majewska)

DZIEŃ KROPKI - 15 WRZEŚNIA - WIELKIE ŚWIĘTO KREATYWNOŚCI

Kropka to napisana oszczędnym językiem i pięknie zilustrowana historia dziewczynki, która nie wierzy w własne możliwości. Opowieść ta poruszyła serca wielu dorosłych, którzy czytając ją swoim dzieciom, uczniom, rozmawiają o talentach drzemiących w każdym z nas. Książka odniosła niebywały sukces i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a! Stała się inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day). Dzień Kropki (15 września) to wielkie święto kreatywności, pokonywania ograniczeń, umacniania wiary we własne siły co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa.

Dzięki wspaniałym, kreatywnym nauczycielom skupionym wokół grupy Superbelfrzy Mini powstał polski Przewodnik po Dniu Kropki. Zapraszamy do wspólnej zabawy, odkrywania talentów i ogromnego potencjału wspólnej pracy!

KLIKNIJ, ABY POBRAĆ >>>

Przewodnik po Dniu Kropki - pomysły na świętowanie w szkole, przedszkolu i bibliotece

Plakat Dzień Kropki - Szukajmy swoich talentów przez cały rok

List Petera H. Reynoldsa do polskich uczniów i nauczycieli

Plan lekcji z Kropką

  • Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…?

Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę?

Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…?

"Czy mogę się przytulić?" - scenariusz zajęć w przedszkolu (Dorota Bielecka)

"A królik słuchał" to wyjątkowa opowieść o tym jak ważna jest akceptująca bliskość i uwaga drugiej osoby.

Mały Taylor w skupieniu bawi się klockami. Kiedy budowla się rozpada, chłopiec nie bardzo wie, jak ma na to zareagować. Zaraz nadbiega jednak całe mnóstwo doradców, którzy wiedzą lepiej, czego Taylor chce i potrzebuje… Czy pomogą chłopcu?

"A królik słuchał" - materiały warsztatowe, Roksana Kociołek - Kaszyńska

"A królik słuchał" warsztat o prawdziwej przyjaźni (Ewa Bonikowska, Małgorzata Zakrzewska)

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem książki "A królik słuchał" C. Doerrfeld w grupie 4-latków – rozwijamy kompetencje: Świadomość i ekspresja kulturalna. (Anna Putra-Kamińska)

 

Kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co właściwie czuje! Trzeba to szybko naprawić. Czy ktoś mu pomoże?

Prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący język uczuć. Książka stała się inspiracją dla tysięcy hiszpańskich, włoskich i amerykańskich nauczycieli, którzy zaprosili postać Kolorowego potwora do przedszkoli i razem z nim uczą dzieci rozpoznawania i nazywania emocji. Materiały edukacyjne dla nauczycieli polskich przygotowane zostały przez Przedszkolankowo.pl. Dziękujemy!

Kolorowy potwór - propozycje zabaw - PORADNIK
Kolorowy potwór - plansze emocji

Kolorowy potwór - emblematy
Kolorowy potwór - karty pracy
Kolorowy potwór - etykiety
Kolorowy potwór - kostki uczuć
Kolorowy potwór - listy do gry terenowej
Kolorowy potwór - plansze do gry z Fidget Spinnerem
Kolorowy potwór - słoje z emocjami
Kolorowy potwór z filcu - szablony

Kolorowy potwór. Warsztat dla dzieci w wieku przedszkolnym

W tajemniczej krainie z Kolorowym Potworem - scenariusz dla dzieci 5-letnich, A. Schulz 

Magiczny Domek na Drzewie to znana na całym świecie edukacyjno-przygodowa seria dla początkujących czytelników.
Już od 25 lat inspiruje nauczycieli i bibliotekarzy, a dzieci zaraża pasją poznawania świata.

NOWOŚĆ! Quiz biblioteczny dla klas I-III

 

Oto Jolley-Rogers, piracka rodzina, która zmuszona jest opuścić morze i na czas remontu ich statku zamieszkać w sennej, nadmorskiej miejscowości. Jolley-Rogers zaprasza na warsztaty wszystkich młodych piratów! Poznajcie Jima, Bryłkę i Matyldę!

25 lat Magicznego Domku na Drzewie

Wyniki konkursu dla szkół i bibliotek

Przedstawiamy nagrodzone placówki:

- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 20 im. Harcerzy Buchalików w Rybniku

(koordynator Katarzyna Trzebunia) 

 

- Szkoła Podstawowa nr 59 w  Szczecinie

(koordynator Edyta Michnik) 

  

- Filia nr 3 (Biblioteka Kota Filemona) WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp

(koordynator Marta Szembek): Scenariusz do zabawy w "Escape Room"

na podstawie książki "Popołudnie nad Amazonką" 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM PLACÓWKOM ZA ZGŁOSZONE PRACE

I SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM

Z radością informujemy, że zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu bibliotecznego Narysuj komiks o Złym Kocurku zostały następujące osoby:

W kategorii klas 0-3:

Zuzanna Kaczor – uczennica Szkoły Podstawowej w Raciborsku; opiekun – Katarzyna Piątek
Gabriela Lepucka – uczennica Szkoły Salwator w Krakowie; opiekun- Izabela Kubik
Patrycja Świętoń-Pikor – uczennica Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie; opiekun – Elżbieta Dymek

W kategorii klas 4-7:

Zuzanna Urbańczyk – uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Rzeszowie; opiekun – Agnieszka Drewniak
Nikola Miździoł - uczennica Szkoły Podstawowej nr 40 w Rudzie Śląskiej; opiekun – Renata Janus
Kinga Białdyga – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu; opiekun – Ewa Wawoczny

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixel